Przejdź do treści
Home Nowości na Instagramie — część pierwsza

Nowości na Instagramie — część pierwsza

Instagram cały czas się rozwija i wprowadza nowe aktualizacje, ulepszenia i funkcje. Wszystkie nowości na Instagramie wprowadzane są stopniowo, zaczynając od testów w Stanach, a następnie przychodzą powoli do nas.

Tak właśnie było z Rolkami, które pojawiły się w sierpniu 2020 roku, a w Polsce zagościły w październiku 2021. Ponad rok musieliśmy czekać na nową słynną funkcję Instagrama, która naśladuje Tik Toka. Od początku istnienia Rolek, wszystkim po głowach chodzi pytanie, czy wyprą z rynku Tik Toka tak jak zrobiły to Relacje z SnapChatem? Moim zdaniem, nie, ponieważ Tik Tok już ma bardzo dużą grupę użytkowników. Rolki cały czas są dużo bardziej estetyczne od filmów u swojego konkurenta. Zobaczymy.

Poza Rolkami Instagram wprowadza wiele innych funkcji, które nie mają pozwolić na zastój Instagrama. Nowości dają odbiorcom uczucie rozwoju, tak jak rozwija się Świat. Na przełomie 2021 i 2022 roku pojawiło się kilka nowych funkcji, których mogliście jeszcze nie zauważyć. Kilka zmian zostało już zapowiedzianych przez twórców Instagrama. Sprawdźcie:

  • Muzyka na Instagramie
  • Rolki
  • Usuwanie zdjęć w postach z karuzelą
  • Przywracanie usuniętych materiałów
  • Wydarzenia w postach
  • Remiksowanie rolek
  • Zmiana wyświetlania relacji
  • Subskrypcje

Muzyka na Instagramie

Możliwość dodawania muzyki w relacjach pojawiła się już kilka lat temu na całym Świecie. Ze względu na inne prawo i ZAiKS w Polsce nie mieliśmy tej funkcji. Od września 2021 możemy wykorzystywać muzykę na Instagramie, jednak wciąż wiele osób ma z tym problem.

Na Instagramie możemy mieć trzy rodzaje kont: konto osobiste, konto profesjonalne firmowe i konto profesjonalne twórcy. Używając konta firmowego, nie możemy wykorzystywać muzyki do celów komercyjnych. Możemy to obejść, przełączając w ustawieniach typ konta na konto twórcy, które nie zmieni funkcjonalności i dalej daje dostęp do statystyk, ale jednoczeście umożliwia korzystanie z muzyki.

Ważne: konto firmowe i konto twórcy różni się jedną rzeczą. W BIO na koncie firmowym można podać lokalizację, gdzie adres jest klikalny i kieruje do aplikacji z mapami. Na koncie twórcy nie ma takiej możliwości, dlatego trzeba wybrać, co jest ważniejsze czy muzyka, czy adres.


  • Rolki

Rolki, czyli Reelsy są dostępne na Świecie od sierpnia 2020, a w Polsce dopiero od października 2021. Najważniejszą częścią rolek jest muzyka, dlatego po dodaniu jej na Instagramie w Polsce, weszły do nas rolki. Instagram coraz bardziej wspiera format video w postaci rolek, relacji i filmów w postach. Warto podążać za tym trendem i wykorzystywać video.


Usuwanie zdjęć w postach z karuzelą

Nie możemy edytować opublikowanych treści, czyli nie można edytować tekstu na relacji, podmienić zdjęcia lub filmu na relacji, w poście czy w rolce. Możemy edytować tekst pod postem oraz od niedawna możemy też usunąć dowolne zdjęcie znajdujące się w poście z karuzelą, czyli takim gdzie jest więcej niż jedno zdjęcie.

Jeśli chcesz usunąć zdjęcie z karuzeli, wejdź w edycję posta i w lewym górnym rogu każdego zdjęcia znajduje się mały kosz na śmieci. Kliknij go, nie usunie on całego posta.


Przywracanie usuniętych materiałów

Wszystkie materiały, które usuniemy, teraz możemy przywrócić. Wystarczy wejść w Ustawienia, następnie Konto i tam znajdziemy Ostatnio usunięte. Tylko Ty możesz zobaczyć materiały, które usunęłaś, przez 30 dni od usunięcia będą w tym miejscu, a następnie przepadną nieodwracalne. Taka forma kosza przetrzymuje usunięte posty, relacje i livy, które możemy odzyskać przez 30 dni, jeśli zmienimy zdanie lub przypadkowo coś klikniemy. Brakowało takiego miejsca na Instagramie!

Kasując zdjęcia z posta z karuzelą, trafi ono do ostatnio usuniętych, zdjęcie można przywrócić i trafi ono na koniec karuzeli, czyli możemy zmienić kolejność zdjęć w poście z karuzelą.


Wydarzenia w postach

Na relacjach możemy dodać funkcję odliczania, gdzie podajemy nazwę wydarzenia i jego termin, a na relacji wyświetla się ilość dni, godzin i minut, jakie pozostały do rozpoczęcia. Każdy użytkownik, klikając na licznik, dostanie przypomnienie o zbliżającym się terminie. Bardzo podobnie działa nowość na Instagramie, czyli przypomnienia w postach. Możemy utworzyć nowe przypomnienie, nadać mu nazwę i określić termin, a dodając je do posta, zostanie wyświetlone odbiorcom. Dodatkowo na poście pojawi się dzwoneczek, który zobaczymy z poziomu feedu i w lewym dolnym rogu posta. Tak jak na relacjach, każdy może kliknąć dzwoneczek i dostanie przypomnienie o zbliżającym się wydarzeniu dzień przed i w momencie rozpoczęcia. Można tę funkcję wykorzystać do komunikacji zaplanowanych wydarzeń online i offline.


Remiksowanie rolek

Podążając za Tik Tokiem, Instagram dodał nową funkcję pod nazwą “Remiksuj tę rolkę”, która działa tak samo, jak duety na tej drugiej platformie. Obok dowolnej rolki wystarczy kliknąć trzy kropeczki, a następnie zremiksować się z wybraną rolką. Tę funkcję można wykorzystać do odpowiadania na rolki innych użytkowników lub wspólne duety oraz na wiele więcej sposobów. Jeszcze nie spotkałam się z remiksami, więc zobaczymy, jak zostanie to wykorzystane w praktyce.


Zmiana wyświetlania relacji

Nacisk i rozwój formy video na Instagramie to duży wpływ Tik Toka. Instagram chcąc być lepszym, zapowiedział wprowadzenie zmiany w formie wyświetlania relacji. Niedługo, zamiast oglądać relacje od prawej do lewej, będziemy je oglądać z góry na dół. Wygląd będzie przypominał rolki i filmy na Tik Toku. Nie powiedziano, jak ta zmiana będzie wyglądała w praktyce. Po tylu latach, gdy relacje są na górze tablicy na Instagramie, będzie ciężko się przyzwyczaić.


Subskrypcje

Adam Mosseri zapowiedział wprowadzenie zupełnie nowej funkcji, jaką będą Subskrypcje. Odbiorcy będą mogli subskrybować konta twórców, dzięki temu zostaną oznaczeni fioletową ikonką i będą widzieć livy i relacje skierowane tylko do nich zaś twórca np. w komentarzach zobaczy fioletową ikonkę przy swoich subskrybentach. Ta funkcja jest już testowana w US na niewielkiej grupie twórców. Prawdopodobnie subskrypcje będą płatne lub będzie to opcja podobna do prywatnych profilów osobistych, jednak nie będzie trzeba zmieniać typu profilu. Ciekawe, kiedy ta funkcja zostanie wprowadzona w Polsce.


Jak Wam się podobają nowości na Instagramie? Poznaliście już w praktyce niektóre z tych funkcji czy dopiero je odkrywacie? Zobaczymy czym jeszcze zaskoczy nas Instagram w tym roku!

Tagi: