Przejdź do treści
Home Nowości na Instagramie — część druga

Nowości na Instagramie — część druga

Druga część mojego cyklu przedstawiającego nowości na Instagramie. Instagram rozwija się coraz szybciej, wprowadza nowe funkcje i kreuje nowe trendy. Jesteście ciekawi, co niedługo zmieni się na Instagramie?

Z początkiem nowego roku zostały zapowiedziane kolejne nowości, jakie zostaną wprowadzone na Instagramie. Cześć z nich już jest dostępna w niektórych krajach, w pierwszej kolejności zawsze trafiają do Stanów Zjednoczonych. Już niedługo zagoszczą również u nas. Czy wszystkie nowości na Instagramie będą dobre i przydatne? Ja mam swoje przemyślenia, którymi podzielę się z Wami poniżej.

Lista nowości na Instagramie, które omówię:

  • Długość relacji
  • Linki w postach
  • Avatary
  • Reakcje na relacje
  • Nowa naklejka
  • Reakcje na wiadomości
  • Planowanie livów

Długość relacji

Zapowiedziano wprowadzenie zmiany długości trwania pojedynczej relacji z 15 sekund na 60 sekund. Wydłużenie tego czasu umożliwi dodawanie dłuższych filmów bez cięcia ich na oddzielne relacje. To bardzo duża zmiana, ponieważ od samego początku istnienia instastories, czyli już 6 lat od 2016 roku, relacje mogą mieć maksymalnie 15 sekund. Taka zmiana przyniesie na pewno dużo plusów, jak i minusów. Uważacie, że do dobra zmiana?

Plusem takiej zmiany będzie mniejsza ilość relacji do wyświetlenia. Dłuższe relacje i mniejsza ich ilość to szybszy sposób na przeklinanie relacji bez wyświetlania ich w całości. Osoby, które nie lubią dużej ilości powiadomień, będą zadowolone, ponieważ będą mogły szybciej pozbyć się nowych relacji znajomych. Twórcy na pewno nie będą zadowoleni z takiej zmiany, gdyż obserwatorzy nie będą śledzić ich relacji do końca. Podejrzewam, że taka zmiana wiąże się planem na połączenie relacji i rolek w przyszłości. Czas pokaże, co twórcy Instagrama mają w planie.


  • Linki w postach

Nie ma w planie wprowadzenia linków na feedzie i w postach.


Avatary

Pojawią się avatary, a w sumie już są dostępne w Stanach Zjednoczonych, więc wkrótce i w Polsce. Tworzenie swoich cyfrowych postaci wychodzi naprzeciw rozbudowie świata Metaverse, nad którym pracuje Meta, czyli Facebook i Instagram. Avatary będą dostępne na Instagramie, Facebooku i Messengerze. Będziemy mogli stworzyć swoje postacie, zmieniać im ubrania i personalizować ulubione dodatki. Użyjemy ich np na relacjach, gdzie przybiorą różne pozycje i reakcje, podobnie jak w przypadku avatarów, które znamy z iPhonów. Avatary będą podstawą działania świata Metaverse.


Reakcje na relacje

Testowana jest nowa naklejka w relacjach, jaką są reakcje na instastories. Nie do końca wiadomo, czy reakcje będą w postaci naklejki jak to widać na poniższym screenie, a może będą wyglądały podobnie jak reakcje na rolki i posty. Ta druga opcja może wynikać z powiadomienia o testach, które przeczytacie poniżej.

Moim zdaniem reakcje na relacje to już lekka przesada, ponieważ na Instagramie w postach możemy wyłączyć ilość wyświetlanych polubień posta. Wyłączenie ilości reakcji jest zachowaniem zdrowej głowy w świecie, w którym każdy z nas ma FOMO i wiele osób przykłada za dużo uwagi do ilości obserwujących czy właśnie reakcji. Dodanie reakcji na relacje tylko zwiększy problem.


Nowa naklejka

CEO Instagrama zadał pytanie, czy chcemy lajkie na relacjach, większość jest za tą funkcją, jednak nie jest to ogromna przewaga. Jak wspomniałam wyżej, moim zdaniem, jeśli ma to wyglądać tak jak polubienia posta i rolek to nie powinni wprowadzać tej funkcji. Jeśli to ma być w postaci naklejki to fajnie, bo dostajemy nową możliwość poznawania opinii obserwujących. Odwieczna odpowiedź na pytania w Social Mediach — to zależy.

Przy pytaniu o naszą opinię dotyczącą reakcji na relacje zauważyłam nową naklejkę na relacjach. Połączenie quizów i ankiet. Możliwość dodawania więcej odpowiedzi niż dwie jak to jest w ankiecie i jednocześnie widoczny widok dla wszystkich, w przeciwieństwie jak to jest przy quizach. Super opcja!


Reakcje na wiadomości

Nacisk i rozwój formy video na Instagramie to duży wpływ Tik Toka. Instagram chcąc być lepszym, zapowiedział wprowadzenie zmiany w formie wyświetlania relacji. Niedługo, zamiast oglądać relacje od prawej do lewej, będziemy je oglądać z góry na dół. Wygląd będzie przypominał rolki i filmy na Tik Toku. Nie powiedziano, jak ta zmiana będzie wyglądała w praktyce. Po tylu latach, gdy relacje są na górze tablicy na Instagramie, będzie ciężko się przyzwyczaić.


Planowanie livów

Adam Mosseri zapowiedział wprowadzenie zupełnie nowej funkcji, jaką będą Subskrypcje. Odbiorcy będą mogli subskrybować konta twórców, dzięki temu zostaną oznaczeni fioletową ikonką i będą widzieć livy i relacje skierowane tylko do nich zaś twórca np. w komentarzach zobaczy fioletową ikonkę przy swoich subskrybentach. Ta funkcja jest już testowana w US na niewielkiej grupie twórców. Prawdopodobnie subskrypcje będą płatne lub będzie to opcja podobna do prywatnych profilów osobistych, jednak nie będzie trzeba zmieniać typu profilu. Ciekawe, kiedy ta funkcja zostanie wprowadzona w Polsce.


Jak Wam się podobają nowości na Instagramie? Poznaliście już w praktyce niektóre z tych funkcji czy dopiero je odkrywacie? Zobaczymy czym jeszcze zaskoczy nas Instagram w tym roku!

Tagi: