Przejdź do treści
Home Umówiłaś się kiedyś na spotkanie pod LOTem?

Umówiłaś się kiedyś na spotkanie pod LOTem?

Spotkajmy się pod LOTem. 60 lat temu, 27 listopada 1961 roku został oddany do użytku budynek, gdzie najpierw był Dom Meblowy, a później LOT.

Z tej okazji na skrzyżowaniu ulic Targ Węglowy i Targ Drzewny na koniec listopada stanęła otwarta wystawa plenerowa “Spotkajmy się pod LOTem”, która opowiadała o budynku, jego projektancie Lechu Kadłubowskim i innych realizacjach na terenie Głównego Miasta. Na wystawie można było też znaleźć zdjęcia i historię tej lokalizacji przed budynkiem LOT.

Do 1866 roku w miejscu, gdzie teraz jest bydunek LOTu znajdowały się obronne wały ziemne. Na początku XX wieku okolice Bramy Wyżynnej były najważniejszą częścią miasta. Przed stanął pomnik, fontanna i dziedziniec. Z prawej Bank Rzeszy (obecnie Narodowy Bank Polski), a polewej, w miejscu LOTu – hotel Danziger Hof. Był to bardzo luksusowy hotel aż do 1945 roku, gdy został zniszczony i następnie rozebrany. Przez 14 lat na pustym placu rozstawiano wesołe miasteczko.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat i historia LOTu to zapraszam do przeczytania mojego artykułu napisanego dla WP Turystyka.

Odwieczne pytanie, co powinno się stać z budynkiem LOTu? Pownien zostać zburzony czy zostać ze względu na histoirę? Według ankiety, którą przeporwadziłam na moim Instagramie 70% osób zagłosowało, że budynek powinien zostać.